תחשיב נזק נכות נפשית

תחשיב נזק נכות נפשית

תביעה בגין נזק נפשי, היא למעשה תביעת פיצויים בגין נזק גוף. לרוב, תביעה זו, מוגשת ע"י אדם שנפגע כתוצאה מאירוע או כמה אירועים המהווים עוולה לפי פקודת הנזיקין. מה ששונה בתביעת נזיקין מסוג זה הוא, שהנזק הנפשי יכול להיגרם כתוצאה ישירה של האירוע או תוצאה עקיפה של האירוע, אשר נגזרת מפגיעות גופניות שנגרמו לנפגע וכן, השלכותיהן של פגיעות אלה על חייו, מה שגרם לנזק נפשי. יש  לבצע תחשיב נזק נכות נפשית. ראשית יש להבדיל בין נכות לבין מחלה, כאשר הלקות היא לקות תפקודית. מי שיקבע את אחוזי הנכות יהיה פסיכיאטר שמתמחה בתחום הספציפי שממנו סובל הנפגע/ת. למשל אירוע מטלטל, מזעזע, מחריד או אירוע שמסכן חיים, כך שכל הסיכויים שהנפגע יסבול מתסמונת דחק לאחר חבלה מה שנקרא בשפה המוכרת לנו יותר פוסט טראומה או PSTD.

יש להוכיח, כי הנפגע סובל מחרדות, דיכאון , קשיי שינה וכיו"ב מצד שני, ישנם מקרים רבים שהאירוע עצמו לא גרם לנפגע למצב נפשי קשה, כי אם תוצאותיו. לדוגמא, אדם שנחבל כתוצאה מתאונה ואז לאחר פציעתו, מגלה שהוא מוגבל וחייו, כפי שהכיר אותם קודם לכן לא יהיו כפי שהכיר אותם עד לקרות התאונה, הוא עשוי להגיב באופן דכאוני, כך שהוא אף יסבול מנכות נפשית צמיתה.בכדי לדעת איך לערוך תחשיב נזק נכות נפשית, כאשר מדובר בתחום האזרחי למשל, אלה שנפגעו מתאונות עבודה, אך התקנות דומות גם לתקנות של המוסד לביטוח לאומי. ישנם שני מצבים נפשיים מרכזיים- הראשון קשור בהפרעות פסיכוטיות והשני – בפרעות נוירו פסיכוטיות. יש לציין, כי ההפרעות הפסיכוטיות נחשבות להפרעות הקשות   יותר.

נכות נפשית – פגיעה בתפקוד החברתי ובתפקוד התעסוקתי

לדוגמא,אם מדובר בבעיות נפשיות הכוללות שינוי במצב הרוח של הנפגע כגון הפרעות פוסט טראומתיות או הפרעות חרדה וכן, תופעות נפשיות נוספות, אשר אינן נכללות בהפרעות הפסיכוטיות, כך שהם גם יכללו באותה הקטגוריה הנ"ל.כמו כן, הגבלה ברמת נכות בשיעור של 30%, אם מדובר בהפרעות פסיכוטיות, על הנפגע להציג סימנים בינוניים של אי התאמה סוציאלית יחד עם הגבלה בכושר העבודה, אך אם מדובר בנפגע שסובל כתוצאה מהתאונה מהפרעות פסיכו נוירוטיות, עליו להציג בפני בית המשפט, סימנים קליניים ברורים, אשר מגבילים באופן בולט, את ההתאמה הסוציאלית וכושר העבודה. יש לציין כי מי שעורך תחשיב נזק נכות נפשית, כאשר הכוונה היא לעו"ד המתמחה בדיני נזיקין, גילו של הנפגע מהווה קריטריון חשוב. 

אם הנפגע הוא אדם צעיר, הפיצויים שייקבעו לו כתוצאה מנכותו הנפשית עקב אירוע או תאונה, יהיו גבוהים יותר, משל אדם מבוגר יותר. בגלל המורכבות שקיימת בכל מקרה לגופו, קיימת חשיבות רבה לבחירה נכונה של עו"ד לדיני נזיקין, כך שייעוץ וייצוג הוא הכרחי, על מנת שהעו"ד יקרא את התיק ויעבור על המסמכים הרלוונטיים, לפני שיחל בעריכת תחשיב נזק נכות נפשית. הבירוקרטיה כידוע אינה פשוטה ולכן,יש להישמר מטעויות. למעשה הנפגע ייעזר בכלים שיהפכו את חייו לנוחים יותר, אך בסופו של דבר מדובר בהליך שיהיה משתלם, אם מהבחינה הכלכלית ואם מהבחינה האישית.

תיקון החוק בשנים האחרונות מאפשר הכרה גבוהה יותר מבתי המשפט לפיצויי נכות נפשית

עד לפני כמה שנים, לנכות הנפשית, היה משקל נמוך בתביעות נזקי גוף, אך לפני כמה שנים תוקנו החוקים ונקבע, כי נכות נפשית משפיעה על כושר העבודה של מי שנפגע בתאונה ונגרמה לו עקב כך נכות נפשית. זו הסיבה כי כאשר עו"ד עורך תחשיב נזק נכות נפשית הוא אף יכלול את ההשפעה של כושר העבודה בעתיד של הנפגע, כך שיש לקבוע נכות תפקודית גבוהה יותר מאשר מומחה מטעם ביהמ"ש קבע. מצד שני, לא אחת  נקבע בביהמ"ש ,כי נכות נפשית של נפגע מתאונה או אירוע, עשויה  לקבוע לו נכות גבוהה יותר מאשר נזק גופני. לרוב, מי שקובע את אחוזי הנכות  הנפשת הוא פסיכיאטר, למשל שיכול להעריך נכון את המגבלה התפקודית של הנפגע לאחר האירוע או התאונה. פסיכיאטרים, יכולים לבצע הערכה רב מקצועית וכן, הערכת נכות  ע"י עובד סוציאלי או פסיכולוג. מומלץ להגיע לפגישה עם עוה"ד שלכם, עם כמה שיותר מסמכים רפואיים, עדויות  וראיות הכוללות תמונות, הקלטות סרטוני ווידיאו ועוד, מה שיגביר את הסיכוי לקבל פיצויים הולמים בגין נכות נפשית שנגרמה לכם כתוצאה מאירוע או תאונה.

תאונת עבודה - בפירוט:

אנו מזמינים אותך להתרשם מהתוכן באתר, מגוון מאמרים ופסקי דין בנושאים בהם עוסק המשרד.

אנו מקווים שתוכל להפיק תועל מהתוכן באתר, אולם יש להדגיש כי התוכן מתעדכן מעת לעת.

התוכן באתר אינו יכול להחליף ייעוץ משפטי פרטני בשום צורה ואופן.

התקשר עכשיו לתיאום פגישת ייעוץ בטלפון: 03-9444747 

ו/או השאר פרטיך באתר, לקביעת פגישת יעוץ 

 ללא עלות וללא כל התחייבות. 

שאלות נפוצות

משרדנו ייצג ומייצג אלפי לקוחות בתביעות מול המוסד לביטוח הלאומי וגורמים רלוונטיים נוספים למיצוי זכויותיהם של נפגעי תאונת עבודה.

משנת 2006 ועד היום, צברנו 

תאונות עבודה יכולות לטמון בתוכן נסיבות שונות, חלקן שגורות ונפוצות וחלקן מצריכות בדיקה קפדנית והתוויית אסטרטגיה משפטית נכונה.

אנו מטפלים בכל סוגי התביעות, החל ממקרים מוכרים כגון פציעת גב, ועד לאירועים מוחיים המוכרים כתאונת עבודה.

משרדנו יושב ברחוב המסגר 56, קומה 2.

ניתן לקבל ייעוץ טלפוני משפטי מקדים.

לקבלת ייעוץ משפטי

חייגו עכשיו:

03-9444747

סיכום דבר:

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support