נכות מעבודה – קריטריונים להגשת תביעה במוסד לביטוח לאומי

נכות מעבודה – קריטריונים להגשת תביעה במוסד לביטוח לאומי

כאשר עובד, נפגע כתוצאה מעבודתו, אם תוך כדי עבודתו, בדרכו לעבודה או ממנה, עליו יהיה עליו להגיש תביעת נכות מעבודה במוסד לביטוח לאומי הקרוב לאזור מגוריו. על התובע, להוכיח כי אכן, קרה לו מקרה חריג בעבודתה שגרם לפציעתו או למחלתו. 

ישנם עובדים רבים, אשר מפסידים את זכויותיהם, היות והם אינם מודעים לחוק הביטוח הלאומי וכן, לעקרונות אשר מנחים את פקידי התביעות והוועדות הרפואיות. ראשית כל עו"ד המתמחה בדיני עבודה ודיני נזיקין, ימליץ לכם שלא להשתהות עם התביעה. למשל, עובד שנפגע עליו לגשת ולקבל טיפול רפואי, כאשר ישנם מסמכים רפואיים המעידים כי אכן הוא נפגע בעבודה.

פקידי התביעות במוסד לביטוח לאומי, מחשבים היטב בהגשת תביעה של עובד, את מרחק  הזמן  מהפגיעה עצמה ועד לביקור של הרופא. ישנם מקרים רבים שנפסלים באמצעות פקידי התביעה של המוסד לביטוח לאומי. יש לדעת כי שיהוי בפנייה לטיפול רפואי ראשוני, או  חוסר תשומת לב למסמכים שכתב הרופא (הדו"ח הרפואי), יכול לשלול זכות חשובה מהעובד/הנפגע וכן, אם הנפגע בעבודה, לא עבר את משוכת פקיד התביעות, עדיין מצפה לו משוכה נוספת שהיא הוועדה הרפואית של המוס לביטוח לאומי. על  עובד שתובע נכות מעבודה, להיות מוכן לוועדה הרפואית  באמצעות עו"ד דיני עבודה, היות ובוועדה הרפואית בוחנים כל מסמך וכל טענה של התובע בזכוכית מגדלת וכן, את הקשר הסיבתי בין האירוע לבין עבודתו של התובע.

הכרה במחלת מקצוע מתוך הרשימה הסגורה של המוסד לביטוח לאומי

קיימת רשימה סגורה של מחלת מקצוע, הנמצאת בתקנות הביטוח הלאומי. יש לדעת כי מדובר על הלכת מיקרוטראומה שהיא הלכה משפטית חשובה, כאשר באמצעותה, מכירים בפגיעה כתוצאה מהעבודה ובמקום העבודה. חשוב לציין, כי  למרות שאין ביסודה של המיקרו טראומה אירוע תאונתי חריג, או מחלה אשר מופיעה בתקנות של המוסד לביטוח לאומי. כאשר מגישים תביעת נכות מעבודה, יש להוכיח את קיומו של הקשר העובדתי הישיר, בין פגיעות חוזרות ונשנות למצב הבריאותי של נפגע העבודה, אשר בגינו מוגשת תביעת הנכות מהמוסד לביטוח לאומי.

יש להגיש חו"ד רפואית, של רופא מומחה שלפי חוות הדעת, כל אחת מהפעולות, גרמה למיקרו טראומה מצטברת עד לפגיעה באחד האירים של נפגע העבודה. למעשה כאשר מתבצעת כל אחת מתנועות הגוף באופן נפרד, לא תהיה פגיעה, אבל בגלל שהפגיעה חוזרת על עצמה בפרק זמן סביר, כן תיגרם פגיעה.

פסק דין בסוגיה של פגיעה בעובד לשעבר בחברה – האם התביעה תוכר בביה"ד לעבודה?

ישנן סוגיות רבות של תביעת נכות בעבודה, אך קיים פס"ד מעניין על מקרה של עובד לשעבר. למעשה מדובר על בר"ע (בקשת רשות ערעור) שהגיש פלוני בביה"ד הארצי לעבודה (בר"ע  16022-06-20). המשיב יליד 1964, ועבד בחברת החשמל. לאחר שנערך לו שימוע סוכם כי הוא יסיים את עבודתו ונחתם הסכם כי המשיב יסיים את עבודתו בתאריך 21.312. המשיב הגיע לחברה לאסוף את חפציו ולחתום על "טופס טיולים" ועל הטפסים שעליו לחתום לצורך פרישתו לפנסיה. המשיב ביקש להיפרד מחבריו לעבודה, ושם ראה אותו המנהל וקרא לו להיכנס לחדרו היות ושמע כי הוא עומד לעבוד אצל חמו בחברה לניהול פרויקטים בתחום החשמל, כך שביקש ממנו שלא יעבוד במקצוע למשך שנה, היות ומדובר על ניגוד אינטרסים.

החל וויכוח סוער בין המנהל למשיב, שנגמר בכך שהמשיב סולק בבושת פנים והגיע עד לאיום שהמנהל יזמין את הביטחון על מנת שיוציאו את המשיב מהחברה. בתאריך 23.3.2012 המשיב כדרכו  רץ את ריצת הבוקר הקבועה שלו, כאשר פתאום חש לא טוב ואובחן כמי שלקה באירוע לב. בגלל שסעיף 75 לחוק הביטוח הלאומי מורה, כי קיים הבדל בין עובד בפועל,לבין עובד לשעבר. פסיקת ביה"ד קבעה לפני שנים, כי חוק הביטוח הלאומי בא להבטיח סיכוני עבודה ולא סיכונים לאחר פקיעת יחסי עובד מעביד, אלא אם כן מדובר באירוע אשר התרחש בסמוך לאחר תקופת תום העבודה. בנסיבות מיוחדות. בגלל שמדובר באירוע שהתרחש בסמוך לאחר תקופת עבודתו של המשיב ויום אחרי הוא לקה באירוע לבבי, בית הדין האזורי קיבל את ערעורו של המשיב והכיר בפגיעתו.

לסיכום – בתביעות של נכות מעבודה אשר מוגשות לביטוח הלאומי, על התובע להוכיח כי מדובר באירוע חריג בעבודה שגרם למחלתו, כגון פיטורים מפתיעים וויכוח שגרם לשבץ, התפרצו מחלת הסוכרת וכדומה. זו הסיבה כי לפני כל תביעה, יש להתייעץ עם עו"ד לדיני עבודה, אשר יעיין במסמכים, יערי את סיכויי התביעה ויגיש אותה מנוסחת היטב בצירוף חו"ד רפואית. כמו כן, לעו"ד דיני עבודה וותיק, יש את האסטרטגיות המשפטיות הנכונות שיכולים לעשות את ההבדל המהותי בהצלחה בתביעה.

התייעצו עם עורך דין מומחה

אנו במשרד עורכי דין צבי זגלשטיין, מזמינים אתכם להתייעץ עם עורך דין נכות כללית מטעם משרדנו ללא עלות או התחייבות.

ניתן לכתוב לנו בוואטסאפ, ליצור עמנו קשר טלפוני או להשאיר פניה באתר לקבלת שיחה חוזרת.

תאונת עבודה - בפירוט:

אנו מזמינים אותך להתרשם מהתוכן באתר, מגוון מאמרים ופסקי דין בנושאים בהם עוסק המשרד.

אנו מקווים שתוכל להפיק תועל מהתוכן באתר, אולם יש להדגיש כי התוכן מתעדכן מעת לעת.

התוכן באתר אינו יכול להחליף ייעוץ משפטי פרטני בשום צורה ואופן.

התקשר עכשיו לתיאום פגישת ייעוץ בטלפון: 03-9444747 

ו/או השאר פרטיך באתר, לקביעת פגישת יעוץ 

 ללא עלות וללא כל התחייבות. 

שאלות נפוצות

משרדנו ייצג ומייצג אלפי לקוחות בתביעות מול המוסד לביטוח הלאומי וגורמים רלוונטיים נוספים למיצוי זכויותיהם של נפגעי תאונת עבודה.

משנת 2006 ועד היום, צברנו 

תאונות עבודה יכולות לטמון בתוכן נסיבות שונות, חלקן שגורות ונפוצות וחלקן מצריכות בדיקה קפדנית והתוויית אסטרטגיה משפטית נכונה.

אנו מטפלים בכל סוגי התביעות, החל ממקרים מוכרים כגון פציעת גב, ועד לאירועים מוחיים המוכרים כתאונת עבודה.

משרדנו יושב ברחוב המסגר 56, קומה 2.

ניתן לקבל ייעוץ טלפוני משפטי מקדים.

לקבלת ייעוץ משפטי

חייגו עכשיו:

03-9444747

סיכום דבר:

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support