הגשת תביעה לביטוח לאומי לאחר שבץ

הגשת תביעה לביטוח לאומי לאחר שבץ

חוק הביטוח הלאומי, מקנה למי שעבר שבץ מוחי זכויות רבות ובמיוחד קצבאות, סיוע לחולה בבית וסיוע מול רשויות ומוסדות שונים. מי שעבר שבץ מוחי, הקצבאות וההטבות, יינתנו בהתאם לשיעור הנכות שנקבעה לו מהמוסד לביטוח לאומי. 

למשל אדם שעבר שבץ ובעקבות זה, אינו יכול להשתכר, או שאיבד את כושר עבודתו בשיעור של 50% ומעלה, יוכל ליהנות מקצבה גם אם לא עבד לפני שעבר שבץ. על מנת שתיקבע לאדם שעבר שבץ מוחי נכות, עליו לבצע  הגשת תביעה לביטוח לאומי לאחר שבץ. על הנפגע מהשבץ, למלא טופס מיוחד שהוא טופס תביעה לביטוח הלאומי ולבקש קצבת נכות כללית.

מהם הקריטריונים לקבלת זכאות לקצבת נכות?

ישנם נפגעי שבץ מוחי, אשר סובלים ממחלות נוספות או עוד ליקויים בריאותיים ולהם תיקבע נכות משוקללת, אך ישנם כמה תנאים עיקריים ואלה הם:

  • זכאות לדרגת אי כושר  והכוונה היא לאובדן כושר עבודה ויש להוכיח פגיעה של 50% ביכולת להשתכר ולעבוד
  • זכאות לנכות רפואית כללית בגובה של 60%, או 40% משוקלל וכן, בתנאי שאחד מהליקויים הבריאותיים הוא בשיעור של 25% ומעלה, או 50% כאשר מדובר בעקרת בית.

ישנם מקרים, אשר בהם הוועדה הרפואית של במוסד לביטוח לאומי תחליט כי אדם אשר עבר שבץ, במקרה שלא מאשרים לו קצבת נכות כללית, אך מצד שני הוא יוכל לקבל הטבות, כגון: הנחות בעמלות בנקים, תו חניה לנכה ופטור מתשלום של אגרת רישוי לרכב, נקודות זיכוי במס הכנסה, הנחה בארנונה ועוד.  

יש לציין שעד שתיקבע החלטה לאחוזי הנכות, יש לבדוק אם ניתן יהיה לקבל הבטחת הכנסה. יש להסתייע בעו"ד המתמחה בחוקי הביטוח הלאומי, על מנת שניתן יהיה לערער על ההחלטה של הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי. מדובר בבירוקרטיה רבה, מסמכים רפואיים שיש לאסוף כגון חוות דעת של רופאים, החמרת מצב ועוד. מומלץ מאוד לפני הגשת תביעה לביטוח לאומי לאחר שבץ, להתייעץ עם עו"ד לדיני נזיקין, אשר יגיש עבורכם את התביעה, כאשר הוא יבחן את התיק הרפואי שלכם ויוכל לומר לכם מה הסיכויים שלכם לקבלת קצבת נכות כללית.

אחוזי הנכות כתוצאה משבץ מוחי ייקבעו לפי חומרת הנזק שנגרם לנפגע

זכויות של נפגעים כתוצאה משבץ מוחי, נקבעות לפי חומרת הנזק שנגרם עקב האירוע והנסיבות השונות והאישיות של הנפגע. ככל שהנכות תהיה חמורה יותר ונגרם בגינה אובדן כושר עבודה, כך הזכויות שלהן זכאי הנפגע, תהיינה משמעותיות יותר. 

הגשת תביעה לביטוח לאומי לאחר שבץ, כרוכה בבירוקרטיה לא פשוטה אשר כוללת איסוף מסמכים רפואיים מבתי חולים, רופא המשפחה וכל מי שהיה מעורב בטיפול של הנפגע, עמידה בפני וועדות רפואיות ולכן, עורכי דין ממליצים שהפנייה למוסד לביטוח לאומי, חייבת להתחיל לפני הליך שיקומו של הנפגע.

פגיעה של עובד בשבץ מוחי בזמן העבודה

במידה ומי שנפגע משבץ סבור כי השבץ נגרם לו עקב פגיעה בעבודה, עליו יהיה לבקש כי השבץ המוחי נגרם כתוצאה מתאונת עבודה. 

אם מדובר בפגיעה בעבודה, יש לאסוף מסמכים מהמעסיק אשר כוללים את תנאי העבודה ופירוט השכר, כך שמסמכים אלה, יסייעו לנפגע להכרה כי הפגיעה היא תוצאה של תאונת עבודה, אם מדובר בגורם ישיר או בזירת ההתרחשות. 

במידה והוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי תחליט על פחות אחוזי נכות או שתידחה את התביעה של הנפגע, ניתן יהיה לערער על ההחלטה בבי"ד לעבודה באמצעות עו"ד.

מהי תקנה 15 וכיצד היא קשורה לשבץ מוחי שיוכר כתאונת עבודה?

תקנה 15, הינה רלוונטית, כאשר  לאחר ההליך של הגשת תביעה לביטוח לאומי לאחר שבץ, מגיעים כבר לשלב של הכרה בנכות קבועה. הכוונה היא לנפגע משבץ שאין ביכולתו להשתכר בעבודה, שאינו יכול לחזור לעבודתו כתוצאה מהשבץ. 

למעשה תקנה 15, מעלה את אחוזי הנכות ומדובר במיוחד בנכות עבודה קבועה. תוכלו לקבל את המידע הנחוץ לכם וכן, ייעוץ מקצועי ממשרד עורכי דין, אשר מתמחה בתביעות לביטוח לאומי כתוצאה משבץ.

התייעצו עם עורך דין מומחה

אנו במשרד עורכי דין צבי זגלשטיין, מזמינים אתכם להיוועץ עם עורך דין ביטוח לאומי בכל שאלה

ניתן לכתוב לנו בוואטסאפ, ליצור עמנו קשר טלפוני או להשאיר פניה באתר לקבלת שיחה חוזרת.

תאונת עבודה - בפירוט:

אנו מזמינים אותך להתרשם מהתוכן באתר, מגוון מאמרים ופסקי דין בנושאים בהם עוסק המשרד.

אנו מקווים שתוכל להפיק תועל מהתוכן באתר, אולם יש להדגיש כי התוכן מתעדכן מעת לעת.

התוכן באתר אינו יכול להחליף ייעוץ משפטי פרטני בשום צורה ואופן.

התקשר עכשיו לתיאום פגישת ייעוץ בטלפון: 03-9444747 

ו/או השאר פרטיך באתר, לקביעת פגישת יעוץ 

 ללא עלות וללא כל התחייבות. 

שאלות נפוצות

משרדנו ייצג ומייצג אלפי לקוחות בתביעות מול המוסד לביטוח הלאומי וגורמים רלוונטיים נוספים למיצוי זכויותיהם של נפגעי תאונת עבודה.

משנת 2006 ועד היום, צברנו 

תאונות עבודה יכולות לטמון בתוכן נסיבות שונות, חלקן שגורות ונפוצות וחלקן מצריכות בדיקה קפדנית והתוויית אסטרטגיה משפטית נכונה.

אנו מטפלים בכל סוגי התביעות, החל ממקרים מוכרים כגון פציעת גב, ועד לאירועים מוחיים המוכרים כתאונת עבודה.

משרדנו יושב ברחוב המסגר 56, קומה 2.

ניתן לקבל ייעוץ טלפוני משפטי מקדים.

לקבלת ייעוץ משפטי

חייגו עכשיו:

03-9444747

סיכום דבר:

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support