תחשיב נזק – כיצד יש להגיש לבית המשפט?

תחשיב נזק – כיצד יש להגיש לבית המשפט?

בתחום של נזקי גוף, ביהמ"ש דן בתיק וינסה להגיע להצעת פשרה, מה שיחסוך לצדדים את הדיונים המתישים והזמן הארוך שיש להמתין בין דיון לדיון. ביהמ"ש יבקש משני הצדדים להגיש תחשיב נזק. 

תחשיב זה, מורכב מחבות ונזק. החבות למעשה, מתייחסת לבסיס המשפטי כאשר התובע מטיל את האחריות על הצד הנתבע. יש להכין אסמכתאות המוכיחות את הנזקים הגופניים והכלכליים שנגרמו לתובע כתוצאה מפגיעה גופנית, תביעת רכוש ועוד. יש להציג לביהמ"ש דוחות הכנסה, סרטונים, תיעוד רפואי, הקלטות חוות דעת רפואיות פרוטוקולים של וועדה רפואית וכדומה.

מי שמגיש תחשיב נזק מתחיל בציון כתובת ומועד האירוע. אם מדובר על תביעה בגין תאונת דרכים, התובע יצרף אישורי משטרה, ביטוח חובה של הרכב הפוגע, רישיון הנהיגה של הנהג שפגע וכן, ראיות לנזקי רכוש ותיק המשטרה, אם מדובר בתביעת נזיקין. אם מדובר על פגיעה כגון נפילה מגובה, או נפילה ברחוב, יש לצרף תמונות של האזור שממנו נפגע התובע, חוות דעת של מומחה בטיחות וכדומה.

ממה עוד מורכב תחשיב נזק?

אחד מתחשיבי הזק הנפוצים שתובע חייב להגיש הוא פיצוי בגין כאב וסבל, כאשר הסכום עבור סוג זה של תחשיב נזק, ייקבע על פי חישוב של גיל התובע כפול מס' ימי האשפוז וכפול אחוזי הנכות, במידה ונקבעו כאלה. כמו כן, יש לחשב את החזר ההוצאות הכלכליות שנגרמו לתובע בגין אותה תאונה כמו למשל הוצאות רפואיות וכן הוצאות נסיעות. אם התובע הזמין סיוע כגון עזרה בבישול, או בניקיון, יש להחזיר את ההוצאות לתובע.

כמו כן, יש לחשב גם את הפסדי השכר כגון, הפסד ימי עבודה או ירידה בשכרו של התובע אשר נגרמו לו כתוצאה מהתאונה. את תחשיב נזק זה, יש לחשב לפי האסמכתאות כגון תלושי שכר ואישורי מחלה. את התחשיב יש לבצע מיום התאונה עד ליום של הגשת התחשיב.

תחשיב נזק באמצעות חישוב אקטוארי למי שנקבעו לו אחוזי נכות גבוהים

יש לציין, כי אח מתחשיבי הנזק שיש לקחת בחשבון הוא הפסדי שכר לעתיד. זהו תחשיב נזק שלפיו נקבע גובה הפיצויים שיש לשלם לתובע בגין הפסדי שכר עתידיים, כאשר לתובע נגרמה נכות כתוצאה מתאונה זו. החישוב נקרא גם חישוב אקטוארי והוא מחושב לפי שכרו של התובע כפול אחוזי הנכות שנקבעו, כפול מקדם היוון הקבוע בחוק שמבססים ע"פ מס' החודשים שנשארו לתובע עד לגיל הפרישה.

כאשר בית המשפט יראה כי נקבעו לתובע אחוזי נכות גבוהים עקב התאונה, הוא יראה צורך לפצות את התובע. למשל המגבלות שנגרמו לתובע עקב התאונה. רוב עורכי הדין אשר עוסקים בתחום הנזיקין, יאמרו לכם כי אין נוסחא קבועה, אשר באמצעותה ניתן יהיה לדעת מראש כמה כסף יקבל התובע כתוצאה מהתאונה שנגרמה לו. מצד שני, יש לדעת כי ככל שהפגיעה היא קשה יותר, גיל הנפגע הוא צעיר וכן, הפסד ההכנסה גדול יותר, כך הפיצוי יהיה גבוה בהתאם למתונים אלה. הסיבה היא, שתאונות קשות שנקבע בהם לנפגע אחוזי נכות גבוהים, ימנעו מהנפגע להשתכר, כפי שהשתכר לפני קרות התאונה.

תחשיב נזק הינו הליך ממושך

יש לציין, כי תביעת נזיקין וכן ההערכה של תחשיב נזק, מהווה הליך די מורכב שעשוי להימשך זמן רב. יש לנהל נכון את התביעה באמצעות עו"ד המומחה בתחום דיני נזיקין.

כמו כן, תפקידו של עוה"ד אשר מייצג את הנפגע (התובע) הוא לבחון לעומק את הנזקים אשר נגרמו לנפגע ועליו לכתוב אותם בכתב התביעה, כך שבאמצעות  הנזקים המוכחים שנגרמו לנפגע, הוא יוכל להשיג את המרב. ככל שניסיונו של עוה"ד יהיה רב יותר בתחום הנזיקין, כך הסיכוי כי הנפגע יקבל את הפיצויים המגיעים לו בעקבות הנזק שנגרם לו.

התייעצו עם עורך דין מומחה

אנו במשרד עורכי דין צבי זגלשטיין, מזמינים אתכם להיוועץ עם עורך דין ביטוח לאומי מטעם משרדנו בכל שאלה

ניתן לכתוב לנו בוואטסאפ, ליצור עמנו קשר טלפוני או להשאיר פניה באתר לקבלת שיחה חוזרת.

תאונת עבודה - בפירוט:

אנו מזמינים אותך להתרשם מהתוכן באתר, מגוון מאמרים ופסקי דין בנושאים בהם עוסק המשרד.

אנו מקווים שתוכל להפיק תועל מהתוכן באתר, אולם יש להדגיש כי התוכן מתעדכן מעת לעת.

התוכן באתר אינו יכול להחליף ייעוץ משפטי פרטני בשום צורה ואופן.

התקשר עכשיו לתיאום פגישת ייעוץ בטלפון: 03-9444747 

ו/או השאר פרטיך באתר, לקביעת פגישת יעוץ 

 ללא עלות וללא כל התחייבות. 

שאלות נפוצות

משרדנו ייצג ומייצג אלפי לקוחות בתביעות מול המוסד לביטוח הלאומי וגורמים רלוונטיים נוספים למיצוי זכויותיהם של נפגעי תאונת עבודה.

משנת 2006 ועד היום, צברנו 

תאונות עבודה יכולות לטמון בתוכן נסיבות שונות, חלקן שגורות ונפוצות וחלקן מצריכות בדיקה קפדנית והתוויית אסטרטגיה משפטית נכונה.

אנו מטפלים בכל סוגי התביעות, החל ממקרים מוכרים כגון פציעת גב, ועד לאירועים מוחיים המוכרים כתאונת עבודה.

משרדנו יושב ברחוב המסגר 56, קומה 2.

ניתן לקבל ייעוץ טלפוני משפטי מקדים.

לקבלת ייעוץ משפטי

חייגו עכשיו:

03-9444747

סיכום דבר:

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support