תחשיב נזק תאונת דרכים

תחשיב נזק תאונת דרכים

אחד מהמסמכים החשובים בתביעה בגין תאונת דרכים הוא תחשיב נזק תאונת דרכים. יש לפרט את הנזקים של הנפגע ושל מי שנסע עימו ברכב. למעשה תחשיב הנזק מטעמו של התובע ותחשיב הנזק הנגדי שמוגש מטעם חברת הביטוח, ה אלה שישמשו את הנתונים לשופט שיכריע בדבר גובה הפיצויים. יש לכמת כל נזק והפסד כך שאלה, מתחלקים משפטית לתקופת העבר ולתקופה העתידית. עו"ד המומחה בדיני נזיקין, יכלול את הרכיבים שיש לקבל עליהם פיצוי וכולל גם כאלה שקשה לראות אותם בתחשיבי נזק שמוגשים לבתי המשפט.

אחד מהנזקים העיקריים שיש לכלול בתוך תחשיב נזק תאונת דרכים הוא הפסד ההשתכרות של מי שנפגע כתוצאה מתאונת דרכים. יש לבדוק ולטעון במסגרת תחשיב הנזק לגבי האפשרות של הנפגע לקידום בעבודתו, העלויות שהיו צפויות בשכרו, הפסד ההפרשות לביטוח חיים או לביטוח מנהלים או, הפסד להפרשות פנסיה חובה וכדומה. גם נזק עיקרי נוסף יש לכלול כגון: כאב וסבל, עזרת הזולת, הוצאות רפואיות שלא מכוסות מטעם קופות החולים, עלויות שיקום של הנפגע מתאונת הדרכים, התאמת מקום מגורים חדש, למי שנפגע קשה  והוא בעל מוגבלויות, עלות עובד זר, התאמת רכב, נזק נפשי ועוד.

תחשיב של כאב וסבל בתביעת תאונת דרכים

אחד מהמרכיבים העיקריים שנלקחים בחשבון, כאשר עורכים תחשיב כאב וסבל תאונת דרכים הוא כאב וסבל של הנפגע.  מדובר על נזק שאינו ממומי אשר בא לבטא את עוגמת הנפש שממנה סובל הנפגע כתוצאה מפגיעה בתאונת דרכים. יש לבצע תחשיב זה, לפי גילו של הנפגע, ימי האשפוז ואחוזי הנכות שנקבעו לו. הסכום עשוי להשתנות, לפי המדד החודשי. לפעמים, קיים מצב כי אחוזי הנכות של הנפגע עומדים על 10%, סמכות השיקול של בית המשפט לפסוק פיצוי על גובה נכות זו.

כאשר מדובר בתיקים שבהם יש נכויות רבות ,ביהמ"ש יערוך השוואה בין שיעור הנכות התפקודית שקבעו לנפגע מומחים שמונו מטעם ביהמ"ש או המוסד לביטוח לאומי, לבין מצבו של הנפגע כיום. ישנה חשיבות רבה לנושא זה, היות ומי שמייצג את הנפגע, יביא טיעונים ונתונים , כמו הסיכוי שעשוי להיות לנפגע עקב הידרדרות במצבו (החמרת מצב) למול סיכויי השיקום. כמו כן, בית המשפט עורך אף הוא תחשיב כאב וסבל תאונת דרכים, כאשר נלקחים בחשבון  ההפסדים בפועל של הנפגע. למשל, החישוב לעתיד, יבוצע על פי אחוזי הנכות התפקודית אשר ממנה סובל הנפגע לפי המכפלה בחודשי העבודה אשר צפויים לו ובמכפלה של מקדם היוון אקטוארי. יש לדעת, כי החוק קובע כי תקרת השכר אשר בגינה ישולם הפיצוי לנפגע הוא שילוש של השכר הממוצע במשק.

תחשיב נזק באמצעות חישוב אקטוארי למי שנקבעו לו אחוזי נכות גבוהים

יש לציין, כי אח מתחשיבי הנזק שיש לקחת בחשבון הוא הפסדי שכר לעתיד. זהו תחשיב נזק שלפיו נקבע גובה הפיצויים שיש לשלם לתובע בגין הפסדי שכר עתידיים, כאשר לתובע נגרמה נכות כתוצאה מתאונה זו. החישוב נקרא גם חישוב אקטוארי והוא מחושב לפי שכרו של התובע כפול אחוזי הנכות שנקבעו, כפול מקדם היוון הקבוע בחוק שמבססים ע"פ מס' החודשים שנשארו לתובע עד לגיל הפרישה.

כאשר בית המשפט יראה כי נקבעו לתובע אחוזי נכות גבוהים עקב התאונה, הוא יראה צורך לפצות את התובע. למשל המגבלות שנגרמו לתובע עקב התאונה. רוב עורכי הדין אשר עוסקים בתחום הנזיקין, יאמרו לכם כי אין נוסחא קבועה, אשר באמצעותה ניתן יהיה לדעת מראש כמה כסף יקבל התובע כתוצאה מהתאונה שנגרמה לו. מצד שני, יש לדעת כי ככל שהפגיעה היא קשה יותר, גיל הנפגע הוא צעיר וכן, הפסד ההכנסה גדול יותר, כך הפיצוי יהיה גבוה בהתאם למתונים אלה. הסיבה היא, שתאונות קשות שנקבע בהם לנפגע אחוזי נכות גבוהים, ימנעו מהנפגע להשתכר, כפי שהשתכר לפני קרות התאונה.

הוצאות נוספות שיש לכלול בתחשיב פיצוים בתאונת דרכים

כאשר הנפגע הופך להיות סיעודי כתוצאה מתאונת הדרכים, הוא יהיה זקוק לעזרה במשק הבית וכן לפיצוי בגין הוצאה זו, אם לעבר ואם בעתיד. לפעמים עזרה זו, ניתנת באמצעות בן משפחה והנפגע אינו משלם על עזרה זו, אך יש לדעת, כי עזרה זו היא בהחלט שווה כסף . מיותר לציין, כי ככל שהנכות תהיה גבוהה  יותר, כך הפיצויים יהיו גבוהים יותר. על עורך הדין שמייצג את הנפגע, להוכיח כמה שיותר בדבר מצבו של הנפגע, על מנת שיזכה לחיים נוחים יותר לאור מצבו החדש, שהשתנה מקצה לקצה.

התייעצו עם עורך דין מומחה

אנו במשרד עורכי דין צבי זגלשטיין, מזמינים אתכם להיוועץ עם עורך דין ביטוח לאומי מטעם משרדנו בכל שאלה בנושא תחשיבי נזק, וזאת למען מקסום זכויותיכם

ניתן לכתוב לנו בוואטסאפ, ליצור עמנו קשר טלפוני או להשאיר פניה באתר לקבלת שיחה חוזרת.

תאונת עבודה - בפירוט:

אנו מזמינים אותך להתרשם מהתוכן באתר, מגוון מאמרים ופסקי דין בנושאים בהם עוסק המשרד.

אנו מקווים שתוכל להפיק תועל מהתוכן באתר, אולם יש להדגיש כי התוכן מתעדכן מעת לעת.

התוכן באתר אינו יכול להחליף ייעוץ משפטי פרטני בשום צורה ואופן.

התקשר עכשיו לתיאום פגישת ייעוץ בטלפון: 03-9444747 

ו/או השאר פרטיך באתר, לקביעת פגישת יעוץ 

 ללא עלות וללא כל התחייבות. 

שאלות נפוצות

משרדנו ייצג ומייצג אלפי לקוחות בתביעות מול המוסד לביטוח הלאומי וגורמים רלוונטיים נוספים למיצוי זכויותיהם של נפגעי תאונת עבודה.

משנת 2006 ועד היום, צברנו 

תאונות עבודה יכולות לטמון בתוכן נסיבות שונות, חלקן שגורות ונפוצות וחלקן מצריכות בדיקה קפדנית והתוויית אסטרטגיה משפטית נכונה.

אנו מטפלים בכל סוגי התביעות, החל ממקרים מוכרים כגון פציעת גב, ועד לאירועים מוחיים המוכרים כתאונת עבודה.

משרדנו יושב ברחוב המסגר 56, קומה 2.

ניתן לקבל ייעוץ טלפוני משפטי מקדים.

לקבלת ייעוץ משפטי

חייגו עכשיו:

03-9444747

סיכום דבר:

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support