עורך דין צבי זגלשטיין

עורך דין צבי זגלשטיין

דיני עבודה

משרדנו עוסק משנת 2006 בייצוג עובדים ומעבידים בתביעות בבתי הדין לענייני עבודה, ניהול משא ומתן, ניהול סיכונים, והליכי גישור ובוררות בתחום דיני העבודה.

אם הופלת לרעה במקום העבודה, אם הרעו את תנאי עבודתך, אם הוזמנת לשימוע, או שהמעביד התעמר בך, אם פוטרת, לא שולמו הפרשות סוציאליות כדין (פנסיה, קרן השתלמות, ביטוח לאומי, מס הכנסה), אם נאלצת לעבוד ללא הפסקה או מנוחה כנדרש בחוק, אם אתה מעביד הנתבע בבית הדין או מעביד המעוניין בייעוץ משפטי:

התקשר עכשיו לתיאום פגישת ייעוץ בטלפון: 03-9444747 

ו/או השאר פרטיך באתר, לקביעת פגישת יעוץ 

 ללא עלות וללא כל התחייבות. 

עובד, דע את זכויותיך !

חוזה העסקה: על המעביד חלה החובה להעביר לעובד בגיר (מעל גיל 18) את תנאי העסקתו בכתב בתוך 30 ימים ממועד תחילת עבודתו. אם מדובר בעובד אשר התחיל את עבודתו כאשר גילו פחות מ -18 , חלה חובה על המעביד למסור את תנאי העסקתו בכתב בתוך 7 ימים ממועד תחילת עבודתו.   

שכר מינימום: על פי חוק, מעביד חייב לשלם לעובד לפחות שכר מינימום. נכון לשנת 2020 אסור למעביד לשלם פחות מ-5,300 ש"ח למשרה מלאה, ו-29.12 ש"ח לשעה. לחלק מסוגי המועסקים כגון: נוער, עובדי שמירה, עובדי אולמות וגני אירועים, אנשים עם מוגבלויות – תנאי השכר שונים במעט. 

חשוב לדעת: גם אם עובד אולץ להסכים ולחתום על הסכם לפיו ישולם לו שכר הנמוך משכר המינימום – מדובר בחוזה שאינו חוקי, ובסופו של יום יהיה על המעביד לשלם לעובד את שכרו בהתאם לשכר המינימום הקבוע לפחות. 

יום מנוחה: על פי חוק, לכל עובד מגיע יום מנוחה שבועי בהתאם לדתו. מנוחתו של העובד תהיה בת לפחות 36 שעות רצופות. עובד לא יעבוד ביום המנוחה, ולא יהיה כונן/ בכוננות. במידה והעובד נאלץ לעבוד ביום מנוחתו (בהתאם לאישור מיוחד בלבד) – ישולם לו שכר בשיעור של 150% לפחות משכרו הרגיל עבור עבודתו ביום המנוחה. לעובד יהודי המנוחה השבועית תכלול את יום השבת, לעובד שאינו יהודי  תכלול המנוחה השבועית את יום שישי, או שבת, או ראשון – על פי בחירתו.  העסקת עובד ביום המנוחה אינה חוקית ועלולה להביא להטלת קנסות גבוהים במיוחד על המעביד.  

הפסקה יומית: עובד זכאי להפסקה לעשיית צרכיו ולתפילה. בנוסף זכאי העובד להפסקה שאינה לצורכי תפילה ושירותים אם הוא עובד כפיים העובד מעל ל-6 שעות יומיות, או עובד שאינו עובד כפיים העובד יותר מ- 8 שעות יומיות בשבוע עבודה בן 6 ימים, או מעל ל-9 שעות יומיות בשבוע עבודה בן 5 ימים. ההפסקה אינה מחושבת כחלק משעות העבודה והמעביד אינו מחויב לשלם לעובד עבור ההפסקה אלא אם דרש מהעובד להישאר במקום העבודה בזמן ההפסקה. משך ההפסקה היומית תהיה בת 45 דקות, מתוכה לפחות 30 דקות הפסקה רציפה. הפסקות לצורכי שירותים נחשבות להפסקות שהן חלק מן העבודה והמעביד מחויב לשלם עבור זמן זה. לעומת זאת זמן ההפסקות לצורכי תפילה אינן חלק משעות העבודה והמעסיק אינו מחויב לשלם עבור זמן זה.

שעות נוספות: מעסיק חייב לשלם לעובד עבור שעות עבודה נוספות. עבודה מעבר למכסת השעות ליום עבודה מלא או לשבוע עבודה מלא – יחשב לעבודה בשעות נוספות.  עובד במשמרת לילה זכאי לגמול שעות נוספות עבור כל שעת עבודה מעבר ל-7 שעות עבודה. בענפים מסוימים בהם חל צו הרחבה לעניין שעות נוספות – יחול התנאי המטיב יותר עם העובד.  עובד אינו יכול לוותר על גמול שעות נוספות ועל המעביד חלה החובה לשלם עבור שעות עבודה נוספות. במקרה של תשלום שעות נוספות "גלובליות" – על המעביד חלה החובה לשלם עבור כל שעה נוספת שאינה משתלמת במסגרת "שעות העבודה הגלובליות".  

עובדי שירות בתי הסוהר, שוטרים, עובדי מדינה בתפקידים מסוימים, יורדי ים ועובדי דיג, אנשי צוות אויר, עובדים בכירים או עובדים בתפקיד הדורש מידה מיוחדת של אמון אישי, עובדים שלא ניתן לפקח על שעות עבודתם בשל אופי תפקידם ועבודתם, עובדים זרים בתחום הסיעוד – כל אלו אינם זכאים לתשלום עבור שעות נוספות. 

תשלום עבור שעות נוספות ביום חול: 125% עבור השעתיים הראשונות, ו-150% עבור כל שעה מעבר לשעתיים הראשונות.  בימי מנוחה וחג: 175% עבור השעתיים הנוספות הראשונות, ו200% עבור כל שעה נוספת מעבר לכך. 

רשימת זכויות העובד במאמר זה הנה חלקית בלבד (במאמר זה לא נכללו למשל: ימי חופשה, הבראה ועוד). 

במידה והנך חושב שזכויותיך נפגעו, צור קשר עם משרדנו בטלפון: 03-9444747  או השאר פרטיך באתר, לתיאום פגישת ייעוץ עם עורך דין דיני עבודה

 

לקבלת ייעוץ משפטי

חייגו עכשיו:

03-9444747

סיכום דבר: